Biksupidni aortni zalistak je jedna od najčešćih urođenih srčanih mana a definiše se postojanjem dva umesto tri listića na aortnom zalisku. Ova mana je povezana sa preranom degenracijom ovakovg listića i nastankom aortne stenoze, pojavom aortopatije (proširenja aorte i posledičlnog pucanja aorte) kao i ušestalijim nastankom endokarditisa aortnog zaliska.
Šta je bikuspidni aortni zalistak?
Bikuspidna aortna valvula je najčešća urođena srčana mana čija se incidenca kreće u rasponu od 0,9% do 2% opšte populacije i najčešće se sastoji iz dva listića nejednake veličine koja nastaju usled fuzije dva susedna veluma. Srastanje je najčešće između levog i desnog, nešto ređe između desnog i nekoronarnog, i najređe između nekoronarnog i levog veluma. Učestalost kod muške populacije je tri puta češća u odnosu na žensku. Prisustvo bikuspidnog aortnog zaliska u značajnoj meri doprinosi komplikacijama kako na samoj aortnom zalisku tako i nastanku i razvoju bolesti aorte - aortopatije. Kod ljudi koji su u srednjem životnom dobu, a koji imaju bikuspidni aortni zalistak, teška aortna stenoza je prisutna kod 75% ove populacije. Međutim, teška aortna stenoza može da se javi još u ranom detinjstvu (kod oko 2%) ili, pak, da postoje minimalne kalcifikacije kod pacijenata u poznim godinama. Aortna insuficijencija nastaje znatno ređe. Javlja se u oko 15% slučajeva, najčešće kao posledica dilatacije aorte. Bikuspidni aortni zalistak značajno doprinosi razvoju aortopatije u smislu proširenja-dilatacije i disekcije aorte. Povezanost između bikuspidnog zaliska i dilatacije aorte dokazuju brojni radovi pri čemu je najčešće zahvaćen ushodni segment tj. ascendentna aorta. Pacijenti sa bikuspidnim aortnim zaliskom i dilatiranom aortom imaju devet puta veći rizik od disekcije aorte i povećan rizik od iznenadne srčane smrti čak i nakon zamene aortnog zaliska.
Kao što se može viditi, bikuspidni aortni zalistak je često udružen sa aortopatijom iz dva razloga. Prvi jeste udruženost različitih genetskih varijanti koje vode nastanku bikuspide i aortopatije. Drugi razlog je posledica izmenjenog (nefiziološkog) protoka krvi kroz bikuspidni aortni zalistak i ascendentnu aortu i njenog uticaja na zid aorte.
Vrlo je važno znati da, na izgled, maloj incidenci, bikuspidni aortni zalistak je odgovoran za više valvularnih i vaskularnih oboljenja nego sve ostale urođene srčane mane zajedno.
Koliki je značaj bikuspidnog aortnog zaliska u smislu potencijalnih komplikacija
Rana detekcija biksupidnog aortnog zaliska je izuzetno važna zbog dijagnostike i prevencije potencijalno životno ugrožavajućih komplikacija. Ehokardiografiaja ima odličnu senzitivnost i mogućnost vizuelizacije zaliska. Ukoliko bi se sistematski ehokardiografski pregledali svi rođaci prvog kolena obolelih, svaki deseti pregled bi dijagnostikovao novu bikuspidnu aortnu valvulu. U pojedinim radovima se zaključuje da je ehokardiografskim skriningom samo najbližih rođaka i redovnim pregledima, moguće prevenirati čak 80% disekcija aorti.
Trenutne smernice dobre kliničke prakse su bazirane na preporukama ograničenog nivoa dokaza. I pored smernica, postoji kontraverza kada i kako tretirati pacijente sa bikuspidnim aortnim zaliskom i aortopatijom. Sa novim saznanjima mogao bi se steći bolji uvid u patofiziologiju bikuspide i aortopatije, a samim tim preciznije definisati preporuke. Prilikom donošenja odluke o vidu operativnog lečenja, lekari se oslanjaju, pre svega, na odgovarajuće ehokardiografske parametre. Iz porodične anamneze dobijaju podatke o učestalosti javljanja bikuspide, aortopatije ili, pak, disekcije aorte kod najbližih rođaka. Ukoliko je prečnik aorte granično izmenjen, kardiohirurzima je ostavljeno da na osnovu svog, manjeg ili većeg iskustva, intraoperativno procene i donesu odluku o tome da li je neophodno da se zameni i ascendentna aorta. U tim trenucima, najviše se obraća pažnja na dimenzije aorte i debljinu zida odnosno kvalitet zida aorte.
Pogledajte još...
-
Infekcija zaliska - infektivni endokarditis
-
Da li je bitno ko vas operiše
-
Kada srce mora ponovo da se operiše
-
Bolesti srca kao posledica zračne terapije
-
Zašto se krv razređuje